CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!
Trudna i złożona rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć, nie pozwala nam na szersze i częstsze kontakty - niech więc czas przeżywania Tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa będzie okazją do bardziej osobistego spotkania się ze Zbawicielem w Misterium Paschalnym.
Niech światło wielkanocnego poranka przenika całą naszą codzienność i pozwala cieszyć się każdą chwilą. Niech Chrystus Zwycięzca obdarza siłą, zdrowiem i wszelki błogosławieństwem.
Alleluja !!!
Życzą Duszpasterze Parafii Miłosierdzia Bożego.
NIEDZIELA WIELKANOCNA - ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 20 kwietnia 2025
PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY - 21 kwietnia 2025

W drugi dzień Triduum wspólnota naszej parafii zgromadziła się wokół Krzyża, by w milczeniu, zadumie i modlitwie przeżywać tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Liturgia Męki Pańskiej to jeden z najbardziej przejmujących momentów całego roku liturgicznego — dzień, w którym nie sprawuje się Eucharystii, ale trwamy przy Chrystusie ukrzyżowanym. Wsłuchiwaliśmy się w opis Męki Pańskiej według św. Jana, modliliśmy się w uroczystej modlitwie powszechnej, adorowaliśmy Krzyż — znak zwycięstwa miłości nad grzechem i śmiercią — oraz przyjęliśmy Komunię Świętą.
W Czwartkowy wieczór zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającej święte Triduum Paschalne. Wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa — pozostawiając nam samego siebie w Chlebie i Winie oraz tych, którzy codziennie stają przy ołtarzu, by Go nam dawać.
Wczorajszego wieczoru wspólnota naszej parafii zjednoczyła się w modlitwie, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej ulicami Starego Sącza. Przy każdej stacji rozważania czytali parafianie, którzy z głęboką wiarą i zaangażowaniem wprowadzali nas w tajemnicę męki Chrystusa. Krzyż niosła wspólnota Rycerzy Jana Pawła II – dziękujemy za ich świadectwo i obecność. To był wyjątkowy czas modlitwy, skupienia i wspólnego świadectwa wiary. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział – niech owoce tej drogi prowadzą nas ku jeszcze głębszemu przeżyciu Zmartwychwstania."
W sobotę 1 lutego 2025 r. w naszym kościele odbył się wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek pt. „Przekażcie sobie znak pokoju” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Artyści pod batutą ppłk SG Leszek Mieczkowskiego wykonali najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne. Swoimi głosami koncert wzbogacili także soliści st. chor. SG Natalia Zabrzeska-Borowiec, plut. SG Iwona Chruślicka oraz ppor. SG Wacław Wacławiak. Była to wspaniała okazja, aby śpiewem modlić się o pokój, który jest tak bardzo potrzebny w naszych rodzinach, ojczyźnie oraz na całym świecie, jak zaznaczył Ks. Proboszcz Janusz Ryba.
Święto Ofiarowania Pańskiego w polskiej tradycji jest dniem, gdy kończymy okres kolędowania. Na zakończenie tego czasu w naszym parafialnym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek wykonany przez parafialną scholę dziecięcą oraz młodzież z KSMu. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy jeszcze raz powrócić do klimatu Świąt Bożego Narodzenia i uczcić śpiewem przyjście Zbawiciela na świat.
Jedną z tradycji najczęściej kojarzonych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd i pastorałek. Kolędowanie znane było w Polsce już od wieków we wszystkich regionach, na wsiach i w grodach miejskich. Kolędnicy zwiastują dobrą nowinę, niosą radość domownikom oraz składają noworoczne życzenia. Dawna grupa kolędników składała się z kilku, a niekiedy nawet kilkunastoosobowej grupy dzieci, młodzieży i studentów. W jej składzie mogli znaleźć się również chłopcy z gwiazdą, czy zespoły odgrywające „Herody” czyli przedstawienie o Bożym Narodzeniu. W niedzielę 19 stycznia 2025 roku członkowie Teatrzyku Integracyjnego „GNIAZDO” przedstawili „Spektakl Kolędowy” opowiadający o pięknym zwyczaju kolędowania od domu do domu. Artyści podkreślali wartość i piękno tego staropolskiego zwyczaju.
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbyła się w naszej parafii kolęda misyjna. Jak co roku dzieci przebrane za kolędników przygotowały scenkę i zbierały datki przeznaczony dla dzieci z najdalszych zakątków świata. W sposób szczególny wspieramy w tym roku dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie. Tematem tegorocznej edycji były słowa z Ewangelii według św. Łukasza: Pójdźmy do Betlejem (Łk 2,15). Hasło to przypomina nam, że w świecie dobrobytu i obojętności na los bliźnich, mamy przyjąć postawę pasterzy, którzy stają się dla innych świadkami nadziei. Nie zastanawiali się długo nad tym, czy pójść do Jezusa. Ich decyzja o pójściu do Betlejem była natychmiastowa.
Pierwszy dzień Nowego Roku jest zarazem ósmym dniem od Narodzenia Jezusa. Zgodnie z prawem żydowskim, każdy nowonarodzony chłopiec miał być w tym dniu obrzezany. Podczas oktawy Bożego Narodzenia dziękujemy Bogu za przyjście na świat Pana Jezusa. W pierwszy dzień stycznia obchodzimy uroczystość Maryi jako Bożej Rodzicielki, przez którą Pan Bóg wypełnił obietnice dane niegdyś całej ludzkości związane z Odkupieniem człowieka. Dziękujmy Maryi za to, że swoją macierzyńską opieką otacza również nas. Pierwszy dzień nowego roku od wielu lat jest także Światowym Dniem Modlitwy o Pokój, dlatego w czasie tej Uroczystości modliliśmy się o pokój w naszych rodzinach, Ojczyźnie i na całym świecie.
Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy. Ustalił się zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego ok. 8 km. W Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę świętą. Już w nocy 25 grudnia „Wszyscy wielbią Boga, który przyszedł na ziemię, aby zbawić ludzi” przeżywając radość Bożego Narodzenia. Punktualnie o godzinie 24 w naszym parafialnym kościele rozbrzmiały dzwony zwiastując narodzenie Zbawiciela i ze śpiewem kolędy Wśród nocnej ciszy rozpoczęliśmy uroczyste obchody Świąt Bożego Narodzenia.
W sobotę 7 grudnia w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Biegonicach, odbyło się błogosławieństwo kandydatów do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym. Z naszej Parafii błogosławieństwo przyjęło 6-ciu kandydatów.
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie Ks. Jacek Soprych. Kandydaci przez trzy kolejne soboty uczestniczyli w kursie i przygotowywali się do pełnienia posługi w swoich parafiach. Naszym nowym lektorom życzymy Bożego błogosławieństwa i radości z pełnienia posługi lektora.
Podczas Mszy świętej o godz. 10:00 w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyło się uroczyste włączenie chłopców do grona ministrantów naszej parafii. Włączenia do grona ministrantów dokonał Ks. Proboszcz, który pobłogosławił ośmiu chłopców oraz ich szaty, które będą nosić w czasie celebracji liturgicznych. Składamy im serdeczne gratulacje i życzymy Bożego błogosławieństwa i radości z pełnienia tej pięknej posługi.
„GRAMY DLA POWODZIAN” pod takim hasłem odbył się charytatywny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w naszym kościele. W niedzielę 29 września 2024 roku w naszym kościele można było posłuchać muzyki patriotycznej, religijnej, poważnej oraz filmowej w wykonaniu orkiestry straży granicznej. Była to także okazja, aby wesprzeć osoby poszkodowane w wyniku powodzi.
W niedzielę 29 września w naszej parafii została erygowana chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II Wielkiego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Do zakonu przystąpiło trzech rycerzy, a nasz Ks. Proboszcz został kapelanem tejże chorągwi.
Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, ogłoszony przez papieża Piusa XII „(...)powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.” W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Na Mszy świętej o godz. 11:30 w naszym kościele odbyło się poświęcenie wieńca żniwnego przygotowanego przez mieszkańców Mostek.
W niedzielę 7 lipca 2024 r. podczas Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za powołanie kapłańskie naszego rodaka Ojca Piotra Sułkowskiego, który posługuje w Rzymie. Niech Chrystus Najwyższy i Wieczny kapłan błogosławi Ojcu Piotrowi w jego posłudze duszpasterskiej. Św. Jan Paweł II powiedział: ,,Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu.”
Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem dla parafii i dla całej rodziny, która przeżywa spotkanie dziecka z Jezusem Eucharystycznym. To jeden z najważniejszych dni w życiu każdego wierzącego człowieka i chyba każdy z nas pamięta ten piękny dzień, gdy przyjęliśmy po raz pierwszy Pana Jezusa do naszego serca. Przez cały rok katechetyczny, począwszy od września, przygotowujemy się do tego wyjątkowego dnia i święta.
Więcej artykułów…
- Przyjęcie do Dziewczęcej Służby Maryjnej
- Msza święta prymicyjna Ks. Jana Czapigi
- Boże Ciało
- Misje parafialne
- Wigilia Zesłania Ducha Świętego
- Dedykacja kościoła
- Wizyta Kanoniczna
- Orszak Trzech Króli
- Koncert kolęd
- Boże Narodzenie 2023
- Rekolekcje w naszej Wspólnocie
- Boże Ciało 2023
- Jubileusz ks. Stanisława
- Bierzmowanie 2023
- I Komunia Święta - 2023
- Święto Bożego Miłosierdzia
- Wielki Tydzień 2023
- Niedziela Palmowa
- Konfesjonały
- Orszak Trzech Króli 2023